Když už se dostanete do situace, kdy jste se stali vy sami obětí mobbingu, nevzdávejte se, bojujte. Pokud si ale budete klást stále dokola otázky typu: Proč zrovna já? Čím jsem si to zasloužil? Jak dlouho to ještě mohu vydržet? Nic se nevyřeší. Vaše nečinnost bude jenom stále více posilovat pozici útočníka. A když se v takovém případě za Vás nepostavili ani Vaši kolegové, svým tichým přihlížením se stávají spolupachateli. A to jste některé z nich mohli do té doby považovat za přátele.
To je ta pravá chvíle přehodnotit své počínání a položit si základní otázku: Odejít, nebo vytrvat? I když mohu připustit, že pro některé je představa odchodu věcí určité hrdosti, ale i taková strategicky promyšlená změna pracovního místa je kolikrát lepší, než pomalu čekat na vyhazov. S tímto se setkáváme nejčastěji v případech bossingu.
Jak postupovat? Neexistuje přesný návod, ale mohu zde nastínit několik variant, jak v takových případech jako oběť postupovat.
1. Zachovejte chladnou hlavu, nadechněte se a začte racionální analýzou vaší situace. Snažte se o rekapitulaci Vašeho chování. Zjistěte svá slabá místa a začněte na nich pracovat. Klidně k tomu využijte formu psaní si do deníku.
2. Snažte se najít oporu u svých přátel, rodiny a Vám blízkým. Nebojte se požádat o pomoc.
3. Snažte se promluvit s původcem mobbingu – na tento rozhovor se ale předem připravte. Důležité je získat sebedůvěru a vystupovat sebevědomě. Nezapomínejte na pravidlo přírody, silnější vyhrává! Někdy se vyplatí konflikt vystupňovat.
4. Myslete pozitivně. Život má i své důležitější aspekty než jsou pracovní nehody. Nevím jak vy, ale já osobně se snažím i v těch nejnapjatějších okamžicích zachovat úsměv na tváři.
Jan Princlík
{jcomments off}